Hogyan készül a kristálycukor
- Altura

- Mar 26
- 2 min read
A cukorgyártás egy több lépcsőből álló, gépesített feldolgozási folyamat, amelynek célja a cukorrépában található szacharóz kivonása és kristályosítása.

Cukorgyártás folyamata
1. Betakarítás és előkészítés
A cukorrépát ősszel szüretelik le a földekről, majd rögtön a feldolgozó üzembe szállítják. Mivel a répa cukortartalma lassan csökken a tárolás során, fontos, hogy minél gyorsabban kezdődjön meg a feldolgozás.
2. Mosás
A megérkezett répát alaposan megtisztítják a földtől és egyéb szennyeződésektől, hogy a következő lépésekben a lehető legtisztább alapanyaggal dolgozzanak.

3. Vágás és cukorkivonás
A répát vékony szeletekre (úgynevezett cossettes) vágják. Ezeket forró vízzel kezelik úgy, hogy a cukor kioldódjon a növényi darabokból. Így egy cukortartalmú lé (nyerslé) keletkezik, amelyben a répából származó szacharóz legnagyobb része oldott állapotban van.
4. Tisztítás
A nyerslében még sok nem kívánt anyag van (pl. szerves és szervetlen szennyeződések), ezért különféle tisztító eljárásokkal, például meszesítéssel és széndioxiddal történő kezelés révén, ezeket eltávolítják. Így a cukorlé egyre tisztább, egyenletesebb összetételű lesz.
5. Sűrítés
A megtisztított levet több lépcsős bepárlással besűrítik, hogy a víztartalom csökkenjen. Ez a fázis előkészíti a levet a kristályosításra.

6. Kristályosítás
A besűrített cukorléből vákuum alatt kezdetben apró kristályok képződnek. Ez történhet úgy, hogy előzőleg készített, finom cukor szemcséket adnak hozzá, amelyeken a nagyobb kristályok tudnak növekedni.
7. Elválasztás és szárítás
A kristályokat centrifugával választják el a még folyékony cukorszörptől. Ezután a kristályokat megszárítják és lehűtik, hogy stabil, szárított cukor formájában kerülhessenek továbbfeldolgozásra vagy csomagolásra.
8. Csomagolás
A kész cukorkristályokat különféle formákban (például kristálycukor, porcukor vagy egyéb termékek ) csomagolják, majd eljuttatják a fogyasztókhoz.

🏭 Érdekességek a cukorgyártásról
Egy cukorgyár a kampányidőszakban (ősszel és télen) szinte folyamatosan, napi 24 órában működik.
A kristályosítás vákuumban történik, mert így alacsonyabb hőmérsékleten forr a cukoroldat, ami kíméletesebb eljárást tesz lehetővé.
A cukorgyártás során keletkező melaszt az élelmiszeripar és a takarmányipar is hasznosítja, sőt bioetanol előállítására is alkalmas.
A modern üzemek energiatakarékos rendszerekkel működnek: a keletkező hőt több lépcsőben újrahasznosítják.
A fehér kristálycukor tisztasága rendkívül magas, általában 99,7% feletti szacharóztartalmú.
További érdekességekről a következő cikkünkben olvashatsz.
A blogbejegyzésekben szereplő adatok és információk tájékoztató jellegűek, nem fedik le a teljes piaci képet, és nem minősülnek ajánlatnak, szerződéses kötelezettségvállalásnak vagy hivatalos leírásnak.

Comments